5o Gymnasio Glyfadas

Τo 5ο Γυμνάσιο Γλυφάδας συστεγάζεται με το 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας και κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 αποτελείται από 300 μαθητές.  Υπηρετούν 35 εκπαιδευτικοί από τους οποίους οι 20 έχουν οργανική θέση και 12 έχουν τοποθετηθεί στο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου.  Στη στελέχωση του σχολείου υπάρχουν επίσης 3 καθηγητές παράλληλης στήριξης.  Λειτουργούν 12 τμήματα, 4 ανά τάξη.  Τη φετινή χρονιά στο σχολείο υπάρχει επίσης σχολική ψυχολόγος καθως και σχολική νοσηλεύτρια .  Επιπροσθέτως, υπάρχει φύλακας και μία καθαρίστρια.

Ως προς τον τεχνολογικό εξοπλισμό, όλες οι τάξεις έχουν διαδραστικό πίνακα, ηλεκτρονικό υπολογιστήκαι προτζέκτορα Το σχολείο διαθέτει αίθουσα Πληροφορικής, αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων με μικροφωνική εγκατάσταση και οπτικοακουστικό σύστημα και κλειστό Γυμναστήριο στον προαύλιο χώρο του.

Στο σχολείο μας γίνονται περιβαλλοντικό και πολιτιστικό πρόγραμμα, υπάρχει ραδιοφωνική ομάδα με συμμετοχή στο European school radio και ενεργή εικαστική Ομάδα.